EGY KIS VISSZATEKINTÉS:
A MAGYAR RENDŐRMÚZEUM MEGALAKULÁSA ÉS FUNKCIÓI
1996. augusztus 31-én Magyarország kultúrtörténeti palettája új színfolttal gazdagodott. Egy Heves megyei községben, Tarnamérán megnyílt Magyarország egyetlen rendőrmúzeuma.
Előzmények: Adva volt egy - nem kis szervezőkészséggel megáldott- rendőrfőtiszt, aki mint kapitányságvezető némi taktikával a viszonylag nagy és modern párbizottság épuletébe költöztette a állományát. Ez az épulet adott helyet annak a gyűjteménynek, mely a múzeumot megalapozta.
Szintén adott volt Hevestől nem messze, Erk községben egy megszállott állatorvos, aki gyermekkora óta tudatosan gyűjti a múlt tárgyait. E két tényező (hely és gyűjtőszenvedély) mellé kellett egy jó adag szerencse, hogy e két ember találkozzon, így már minden egyutt volt, csak a megfelelő pillanatra kellett várni .
Ez nem késett! A Hevesi Rendőrkapitányságon 1991. augusztus 24-én csapatzászlót szenteltek. Az esemény unnepélyesebbé tétele érdekében az országban elsőként csendőrségi, rendőrségi, bűnmegelőzési kiállítás nyílt.
A bemutatóhoz az anyagot a múzeum egyik alapítója, dr. Gulyás István erki állatorvos biztosította. Bemutatásra kerultek régi fegyverek, tárgyak, archív fotók, korabeli dokumentumok, könyvek és a bűncselekmények megelőzését szolgáló propagandaanyagok melyről az ORFK Bűnmegelőzési Osztálya gondoskodott. A kiállítás óriási siker volt. Az anyag folyamatosan nőtt.
Ebben nagy szerepe volt a múzeum másik alapítójának Dr. Francsics Ottó r. alezredesnek, a Hevesi Rendőrkapitányság vezetőjének. Jelentősen növekedett a gyűjtemény Kecsmár István, Tűzekker Béla, Dr. Boda József és Kovács József segítségével akik kulönböző tárgyakat ajándékoztak a gyűjteményhez. A tárgyak gyarapodásával kinőtték a kapitányságot. Hely után néztek, így esett a választás az uresen álló tarnamérai kastélyra.
Természetesen , hogy a rendőrmúzeum anyaga állandóan bővul és részletekben cserélődik. A tárgyak sokaságával már kinőtték a kastélyt, ezért rendvédelem-történeti vándorkiállítás is járja az országot. Ennek anyaga megtekinthetőm a weblap keretei között is. Rendőrmúzeum 1998. május 28. óta önálló szakmúzeumként működik. 2002. április 14-én csatlakoztunk a budapesti Bűnugyi és Rendőrség-történeti Múzeumhoz, ezen időponttól a Rendőrség-történeti Múzeum kiállítóhelyeként funkcionál.
Megváltozott a kiállítás jellege, jelenleg a világ legnagyobb rendőrruha kiállítása itt látható A kiállítás anyagának bővítése érdekében 1997 április 03-án az Erdőtelek,Pintér tanyán megalakult
a MAGYAR RENDŐRMÚZEUM BARÁTI KÖRE KULTURÁLIS EGYESuLET
Aminek fő célja:
A magyar rendvédelem (főként a rendőrség) története iránt érdeklődő szakemberek társadalmi egyesulése, amelynek célja a szakterulet művelésével az írásos és tárgyi emlékeinek feldolgozásával, gyűjtésével és publikálásával hozzájárulni a magyar és egyetemes történelem gyarapításához, a Magyar Rendőrmúzeum mind színvonalasabbá tételéhez, valamint a társadalmi igényeknek megfelelően kihelyezett kiállítások létrehozatala.